Dopłaty do czynszów

  • 12.04.2019, 08:34
Dopłaty do czynszów
Prezydent podpisał ustawę rozpoczynającą działanie programu „Mieszkanie na Start”. Od początku przyszłego roku rozpocznie się wypłata dotacji sięgających nawet kilkuset złotych miesięcznie. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do uzyskania pomocy!

Zamiast Mieszkania dla Młodych

Program skierowany jest do pokaźnej grupy osób, których dochody uniemożliwiają otrzymanie kredytu mieszkaniowego, a z drugiej strony są zbyt wysokie, by ubiegać się o mieszkanie komunalne. Problem dotyczy niemal połowy Polaków.

Kryterium dochodowe wyniesie 60% przeciętnego wynagrodzenia za pierwszą osobę w gospodarstwie domowym i dodatkowe 30% za każdego kolejnego członka rodziny. Przy obecnych wskaźnikach GUS będzie to więc 2563 zł dla samotnej osoby, 3844 zł dla pary, 5126 zł dla rodziny 2+1 i 6407 zł dla rodziny z dwójką dzieci. Weryfikacja dochodów będzie powtarzała się co roku.

Każdemu według lokalizacji

Wysokość dopłaty będzie uzależniona od liczny osób w gospodarstwie domowym, metrażu i lokalizacji nieruchomości. Najwięcej uzyskają więc mieszkańcy dużych miast. Konkretne kwoty wyliczane dla danego obszaru mają być aktualizowane co sześć miesięcy.

Najpoważniejsze ograniczenie jest związane z koniecznością wynajmowania nowego mieszkania i zawarcia umowy pomiędzy inwestorem a gminą. Zdaniem rządu ma to stymulować budowę mieszkań czynszowych.

W pierwszym roku pula przeznaczona na dopłaty to 400 milionów złotych. Co roku będzie ona zwiększana o kolejne 400 milionów, aż do osiągnięcia założonych 2 mld w roku 2023.

D.C.

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe