Specustawa wchodzi w życie

  • 12.04.2019, 08:50
Specustawa wchodzi w życie
21 sierpnia zaczyna obowiązywać ustawa, która ułatwi przygotowanie i realizację inwestycji budowlanych. Co się zmienia i kto na tym skorzysta?

Ma być szybciej

Podstawowym zadaniem ustawy jest załatanie „dziury mieszkaniowej” wynikającej z tego, że inwestycje budowlane nie są w stanie zaspokoić potrzeb rynku. Rozwiązaniem będzie uproszczenie procedur, dzięki czemu ustalenie lokalizacji inwestycji będzie dużo prostsze i szybsze. Skorzystają na tym deweloperzy, ale ostatecznym rezultatem ma być też większa dostępność, a więc i niższe ceny lokali.

Cel ma zostać osiągnięty za sprawą procedury ustalenia lokalizacji inwestycji, która będzie przerzucała większość obowiązków znanych z procedury zmiany  (lub uchwalenia) planu zagospodarowania przestrzennego z gminy na inwestora. Wniosek składany do rady gminy będzie więc zawierał potrzebną dokumentację, a samorządowi pozostanie tylko wydanie pozytywnej lub negatywnej decyzji – nie później niż w ciągu 60 dni. W teorii powinno to skrócić czas potrzebny do rozpoczęcia budowy do kilku-kilkunastu miesięcy. Obecnie zajmuje to nawet kilka lat.

Lex deweloper?

Kontrowersje budzi nie tylko wzmocnienie roli inwestora, ale też możliwość podjęcia uchwały o ustaleniu lokalizacji nawet wtedy, gdy nie jest ona zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W specustawę wbudowano wprawdzie bezpieczniki w postaci konkretnych wymagań, które muszą spełniać osiedla mieszkaniowe (odległość od transportu publicznego, dostępność do szkoły i przedszkola), ale część ekspertów ostrzega, że te zapisy będą obchodzone – wystarczy przywołać absurdalne pomysły na „plac zabaw” składający się z bujaka na sprężynie ustawionego na betonie między blokami…

Specustawa ma obowiązywać przez 10 lat. Czy ułatwi ona powstawanie tanich lokali w programie Mieszkanie plus, czy raczej doprowadzi do urbanistycznego chaosu, przekonamy się najwcześniej za kilkanaście miesięcy.

P.P.

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe