Drogi ekspresowe i autostrady wyhamują. Rządzący nie są w stanie sfinansować tych inwestycji.

  • 13.06.2019, 18:10 (aktualizacja 13.06.2019, 18:40)
  • Piotr Kurzyna
Drogi ekspresowe i autostrady wyhamują. Rządzący nie są w stanie sfinansować tych inwestycji.
Oferta wystawiona przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na dokończenie trasy A1 na wysokości Częstochowy, nie spotkała się z entuzjazmem wśród inwestorów. Czy to oznacza większe problemy w Polsce na zakończenie najważniejszych inwestycji drogowych? Trzy złożone oferty bardzo mocno przewyższają budżet GDDKiA. Dotychczasowy inwestor z włoskiego konsorcjum Salini, nie wrócił na plac budowy po przerwie zimowej, dlatego "generalna" rozwiązała z nimi umowę, a poszło o pieniądze. Problem tego typu jest już na wielu odcinkach drogowych obecnie realizowanych przez państwo.


GDDKiA zaprosiła do składania ofert kilka firm, które już realizują inwestycje na innych odcinkach. W prowadzonym trybie negocjacji , bez ogłoszenia ustalono budżet na inwestycję na niemal 230mln złotych brutto. Zdziwienie zamawiających było duże, gdy spośród ofert ta najniższa opiewa na kwotę nieco ponad 434 mln złotych. Taka właśnie ofertę złożyło konsorcjum  firm Strabag Infrastruktura Południe, Budimex i Budpol, Pozostałe oferty były wartości 514 mln złotych i 677mln złotych.

 

źródło: wnp

fod. GDDKiA

Piotr Kurzyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

br
br 24.06.2019, 18:38
Pewnie, lepiej pieniądze wydawać na 500+ dla nierobów. Wiadomym było, że przy takim natężeniu ogromnych przetargów, rynek się zakrztusi, a z nim wykonawcy (wysokie podwyżki cen wszystkiego). Chore rządzenie Polską (w tym prawo zamówień publicznych) to chore realizacje.
Tragedia
Tragedia 17.06.2019, 10:04
Ważne,że na 500+ i 300+ i mieszkania socjalne dla patologii jest...
adi
adi 15.06.2019, 21:11
Rząd nie ma żadnych problemów ze środkami na nowe drogi krajowe. Powstają nowe, właśnie wczoraj ruszyła oczekiwana obwodnica Kępna. A w Wałczu przyczyną opóźnień jest źle wynegocjowany kontrakt a nie jak pisze wałecki poseł - zła polityka Rządu, a fe !

Pozostałe