Budynki z wielkiej płyty będą modernizowane.

  • 06.08.2019, 10:02
Budynki z wielkiej płyty będą modernizowane. Grzegorz Paluch
Planowane jest zmodernizowanie około 60 tys. budynków dzięki dopłatom termomodernizacyjnym. Koszty kwalifikowane będą także pod sieci ciepłownicze i OZE.

Planowane jest zmodernizowanie około 60 tys. budynków dzięki dopłatom termomodernizacyjnym. Koszty kwalifikowane będą także pod sieci ciepłownicze i OZE.

Nowe przepisy mają wejść w życie w przyszłym roku, co potwierdził minister Kwieciński. Ta decyzja ma poprawić jakość życia ponad 12 mln Polaków mieszkających w blokach. Zgodnie z badaniami Instytutu Techniki Budowlanej, budynki z wielkiej płyty - a jest ich ok. 60 tys. - są bezpieczne. 

Warto przypomnieć, że opracowania ITB, które zleciło MIiR wynikało, że budynki wielkopłytowe, które powstały w latach 1960-1990, charakteryzują się nadmierną przenikalnością cieplną przegród zewnętrznych, niedostatecznym stanem instalacji i urządzeń budowlanych oraz niską estetyką elewacji. 

Głównymi beneficjentami programu będą gminy, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe.

"Dofinansowanie będzie można też otrzymać na ocieplenie budynków, podłączenie do sieci cieplnej oraz na zamontowanie mini instalacji odnawialnych źródeł energii" - wskazał minister. Wyjaśnił, że mogą to być np. panele fotowoltaiczne. 

Dofinansowania mogą wynieść do 50 proc. wartości inwestycji, którą przeprowadzają np. wspólnoty mieszkaniowe. Premie będą wypłacane z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. 

Przepisy maja wejść w życie prawdopodobnie już w przyszłym roku.
 

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe