Zamieszkaj w Wałczu i spłacaj kredyt w czynszu

  • 26.08.2019, 08:02 (aktualizacja 08.09.2019, 09:06)
Zamieszkaj w Wałczu i spłacaj kredyt w czynszu
To innowacyjne posunięcie wałeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego na miejscowym rynku mieszkań. Nawet osoby z niewielką zdolnością kredytową mogą nabyć swoje wymarzone mieszkanie. Dodatkowym atutem jest świetna lokalizacja.

.Lokalizacja to jeden z najmocniejszych punktów inwestycji. Budynki pojawią się w bliskiej odległości do uroczej promenady nad jeziorem, na którą przedostać się będzie można poprzez furtkę z placu zabaw. W każdym bloku znajduje się dodatkowo winda, co jest istotne dla ludzi starszych czy matek z dziećmi. Każdy lokal otrzyma także boks garażowy. Wałecki TBS postawi przy alei Zdobywców Wału Pomorskiego dwa budynki z 48 mieszkaniami. Prace mają ruszyć już w październiku tego roku, zakończenie inwestycji zaplanowano na 30 września 2021 roku. Metraż mieszkań wynosi najczęściej 58 i 42 metry kwadratowe, projekt obejmuje także wykonanie tarasów i kompletnej infrastruktury.

 

Atrakcyjne warunki najmu i wykupu mieszkań to pomysł wałeckiego TBS-u, który dzięki dofinansowaniu inwestycji przez Bank Gospodarstwa Krajowego daje możliwość nabycia mieszkań w systemie najmu i jednoczesnej spłaty części kredytu w trakcie ich użytkowania. Nabywca sam decyduje , kiedy chce spłacić w całości mieszkanie, TBS nie musi sprawdzać zdolności kredytowej. Trzeba pamiętać, że niektóre banki podchodzą do tego bardzo restrykcyjnie. Podczas składania wniosku podaje się dochody i ich źródło, ale to nie wpływa na przydział mieszkania, nikt nie wnika w źródło dochodu, bo najważniejsze jest systematyczne spłacanie czynszu. W budowie partycypują mieszkańcy i TBS jako kredytobiorca główny. Pierwsza wpłata partycypacji w kosztach to około 1500 zł za 1m2, co jest płatne w dwóch ratach - ta ostatnia będzie miała miejsce w czerwcu 2020 roku. Do tego dojdzie opłata rezerwacyjna w wysokości 5 tys. zł, która jest jednocześnie zaliczką na poczet pierwszej raty, gdyż zainteresowanie już jest spore. Procedura jest mocno uproszczona. Kredyt jest rozłożony na 30 lat i w takim okresie w czynszu będą spłacane raty, ale jeśli ktoś stwierdzi, że po 5 latach chce już nabyć całkowicie swoje lokum, to jest taka możliwość bez dodatkowej wyceny, tylko na podstawie wyliczeń banku wskaże pozostałą kwotę części wyodrębnionej.

 

Czyli jaka cena za metr i jakiej wielkości czynsz?

Cenę jednego metra kwadratowego, po wyliczeniu także partycypacji i garażu licząc łącznie, to około 3 tysięcy złotych. Jeżeli od metrażu odejmiemy garaż i przyjmiemy jego wartość rynkową na 25 tysięcy złotych, to za samo mieszkanie wyjdzie około 3800 zł za metr.

Czynsz jest ustalony na poziomie 15,30 zł od metra lokalu, z tego aż 11 zł idzie na spłatę kredytu. Czyli faktyczny czynsz wynosi 4,3 zł/m2. W przypadku większego mieszkania miesięczne opłaty, to kwota 1020 zł (łącznie z garażem), które co miesiąc kierujemy na konto TBS plus opłaty licznikowe za wodę, ogrzewanie i prąd. Na samą spłatę kredytu idzie 750 zł. Przy tej wartości można ustalić, że wychodzi to atrakcyjniej niż wynajmowanie mieszkania na rynku wtórnym, a także może wyjść atrakcyjniej niż przy zakupie mieszkania biorąc samodzielnie kredyt, oczywiście pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej.

W pierwszej kolejności umowy podpisane będą z osobami, które nie mają pierwszego mieszkania, jednak nie wyklucza to innych osób do ubiegania się o lokal i tych zapewne będzie sporo. Pierwsze posiedzenie komisji w sprawie przydziału mieszkań odbyło się 22 sierpnia, kolejne wnioski są przyjmowane na bieżąco i jak najszybciej rozpatrywane. Zainteresowanie jest spore, bo już chęć wyraziło niemal 30 osób.  Warto szybko się decydować.

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe