Obwodnica Wałcza w drodze S10 - zaraz po wyborach wyrzucono wykonawcę.

  • 18.10.2019, 09:50 (aktualizacja 20.10.2019, 20:49)
Obwodnica Wałcza w drodze S10 - zaraz po wyborach wyrzucono wykonawcę.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła z winy wykonawcy od umowy na budowę obwodnicy Wałcza oraz przebudowę węzła Kijewo w Szczecinie.

GDDKiA poinformowała zaraz po wyborach, że Energopol Szczecin nie dokończy budowy obwodnicy Wałcza na drodze S10 i nie ukończy rozbudowy węzła drogowego Szczecin Kijewo na połączeniu A6 i DK10.

Przyczyny tej decyzji należy szukać w winie firmy  Energopol Szczecin S.A., która nie wywiązywała się z zawartych umów, wstrzymała prace. Wykonawca nie był w stanie dokończyć inwestycji ze względu na brak podwykonawców, którzy wznowiliby działania. Niechęć firm budowlanych wiązała się z duzym ryzykiem braku płatności za wykonane prace. 

Kijewo

Na węźle drogowym Szczecin Kijewo wykonano tylko 20% prac mimo upływu 70% czasu. Głównie ograniczono się do przebudowy magistrali wodociągowej dla Szczecin "Miedwianka". 

 

Wałcz

Już 31 maja tego roku miała być czynna obwodnica. Niewiele zostało do dokończenia, bo zaledwie 15% całości inwestycji. W sumie już można by puścic ruch jedna nitka obwodnicy.  Według GDDKiA wykonawca inwestycji miał możliwości dokończenia prac, gdyż głównie chodziło o położenie mas bitumicznych.

 

Energopol nie płacił

Energopol Szczecin nie płacił swoim wykonawcom w tym roku. Ma jednak pretensje do zleceniodawcy odnośnie braku płatności z ich strony. Kontrakty Kijewo i Wałcz okazały się szacowane zbyt optymistycznie. Trudno bowiem było przewidzieć, że tak bardzo w górę pójdą ceny materiałów budowlanych , transportu czy siły roboczej. Problem Energopolu ukazuje się na wielu inwestycjach drogowych w kraju. Rozwiązanie umowy może być ulgą dla firmy, która przechodzi restrukturyzacje, a te dwa projekty były szalenie nierentowne dla przedsiębiorstwa. Firma posiada jeszcze w portfelu inwestycje z których nie rezygnuje, a jest to  budowa obwodnicy Warzymic i Przecławia.

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe