Koszt dla firmy jeszcze w tym roku i oszczędność na prądzie w roku nadchodzącym.

  • 26.12.2019, 10:07
Koszt dla firmy jeszcze w tym roku i oszczędność na prądzie w roku nadchodzącym.
Wiele firm coraz częściej korzysta z możliwości optymalizowania wydatków na energię elektryczną. Tym bardziej, gdy od nowego roku wzrosną koszty poboru prądu. Dziś właściciele firm mogą się rozliczać za energie tak jak prosumenci, czyli nadwyżkę, którą wyprodukują latem, mogą zużyć w późniejszym czasie.

Aby móc zaliczyć w koszty zakup instalacji fotowoltaicznej, należy posiadać fakturę, która będzie wystawiona jeszcze w roku 2019. Jest to możliwe, gdyż księgujemy dokumenty zgodnie z datą zakupu. Podatek vat przy zakupie instalacji na potrzeby firmy będzie wynosił 23%, ale co ważne możemy ten zakup w całości odliczyć od podatku dochodowego w firmie, lub poddać go amortyzacji. Zakupić można zarówno same panele i inwerter, jak i kompleksową usługę wraz z montażem. Wiele sprawdzonych firm świadczy takie usługi dla swoich klientów jak choćby powerbell

Firmy, które planują w przyszłości skorzystać z zakupu większej instalacji, która miałaby być sfinansowana w leasingu lub innego instrumentu finansowego, mogą spróbować wykonać mniejszą mini elektrownie fotowoltaiczną, a po sprawdzeniu jej działania, podjąć decyzję np. o rozbudowie. Inwestycja może być umieszczona zarówno na dachu, jak i na gruncie, wszytko zależy od decyzji inwestora. Gdy zależy nam na rozliczeniu kosztów w tym roku, zdecydowanie lepiej wybrać mikroinstalację, która nie wymaga dodatkowej dokumentacji w formie pozwoleń i uzgodnień. Czyli zakupiona instalacja nie przekroczy mocy 50kW

Jak szybko zwraca się inwestycja?

Trudno jednoznacznie to określić, gdy nie wiemy jak mocno zdrożeje prąd. Warto więc, aby każdy mógł sobie sam to policzyć, wykorzystując indywidualny rachunek za prąd, biorąc obecne stawki, a każda podwyżka ceny prądu, to szybszy zwrot inwestycji. Nie od dziś wiadomo, że przedsiębiorcy dziwnym trafem zmuszeni są płacić za prąd wyższą stawkę niż odbiorcy indywidualnie, mimo że kupują tej energii więcej. Na logikę powinniśmy przyjąć zasadę, że im więcej kupujemy tym lepszą cenę dostaniemy, ale w energetyce tak to nie działa.  Przedsiębiorcy zawsze będą płacić za prąd więcej, stąd zwrot inwestycji następuje szybciej niż byśmy się spodziewali. Dzięki możliwości rozliczania się na zasadzie prosumenckiej (nadwyżkę prądu oddamy do sieci, a później ją odbieramy z opustem, nawet w okresie zimowym, gdy produkcja prądu z instalacji jest najmniejsza) opłacalność inwestycji się zwiększyła. Biorąc założenia prosumenckie w dużym uproszczeniu, bez wyliczania procentowego rozłożenia produkcji i zużycia oraz opustów,  można zakładać, że 1kW instalacji wygeneruje nam około 900kWh. Gdy wartość naszego rachunku podzielimy na ilość zużytych kWh wówczas poznamy stawkę za 1kWh w naszym obiekcie.

Przy instalacji 20kW możemy liczyć na uzyskanie 18 000kWh do wykorzystania w roku. Mnożąc naszą stawkę 1kWh na ilość wyprodukowanego prądu poznamy wartość naszych teoretycznych oszczędności. 

Jaki koszt takiej instalacji?

Przyjmuje się średnio około 4000zł netto za każdy 1 kW, ale jest to zależne od komponentów, które wykorzystamy, a także od kosztów konstrukcji (czy będzie to dach, czy grunt). Zatem inwestując w  5kW, nasza faktura będzie wynosiła 20 000netto. Jeśli zamówimy większą instalację, to możemy liczyć na to, że cena delikatnie się zmniejszy, bo tutaj zasada im więcej tym taniej akurat działa. 

Nie liczmy jednak, że jeszcze w tym roku uda się zainstalować na firmie kompletną instalację do produkcji prądu. Duża popularność instalacji wśród przedsiębiorców, powoduje konieczność wyczekiwania na  montaż co najmniej 1 miesiąc, a nawet dłużej, a co jest również zależne od panujących warunków pogodowych, bo na oblodzonym dachu mało kto zdecyduje się pracować.

- Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z firmą specjalizującą się w obsłudze firm pod względem instalacji fotowoltaicznych jeszcze w tym roku - podkreśla przedstawiciel firmy Powerbell -  Można zakupić same produkty, a później dokupić usługę montażu, lub zakupić usługę kompleksową z podzielonymi płatności. Większość rzeczy można ustalić mailowo lub telefonicznie +48 608 631 285

 

 

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe