Tysiące placów budowy opuszczone zostaną przez Strabag

  • 22.03.2020, 20:33 (aktualizacja 22.03.2020, 20:54)
  • Piotr Kurzyna
Tysiące placów budowy opuszczone zostaną przez Strabag
Największa austriacka firma budowlana wstrzymuje działalność budowlaną w tym kraju. Sytuacja ma związek z koronawirusem. Dotyczy tysiąca placów budów. W praktyce nie można zagwarantować minimalnej zalecanej odległości między pracownikami. Jest także problem z łańcuchami dostaw. Nie ma na razie podobnych decyzji w odniesieniu do innych krajów.

 

Jak poinformowano, zawieszenie prac, ogłoszone w czwartek 19 marca, będzie obwiązywało do odwołania.

Jak powiedział cytowany w komunikacie prasowym Thomas Birtel, prezes Strabag SE, ograniczenia związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa nie pozostają bez wpływu na prace budowlane. W jego ocenie, odpowiedzialność społeczna zmusza spółkę do podjęcia drastycznych kroków. W praktyce, na budowach nie da się bowiem zapewnić wymaganej odległości 1 m między pracownikami. Trudne stało się też zapewnienie łańcucha dostaw materiałów i podwykonawców.

W tej sytuacji zdecydowano o zawieszeniu prac, a place budów zostały zabezpieczone. Na razie nie wiadomo jak długo może trwać taka sytuacja, ale firma – jak poinformowano – jest przygotowana na zamknięcie trwające kilka tygodni. W ograniczonym zakresie będą jednak kontynuowane te projekty, gdzie zachowanie minimalnej odległości jest możliwe oraz takie z którymi wiąże się ważny interes publiczny.

Spółka zapewnia, że utrzymywane będą niezbędne operacje biznesowe, tak by bez przeszkód możliwe było wznowienie działalności po okresie przestoju.

Strabag na razie nie szacuje wielkości strat, które będą się wiązały z tą decyzją. Obecnie – z uwagi na niepewność co do czasu trwania tych okoliczności – precyzyjne określenie strat nie jest nawet możliwe.

Stwierdza też, ze na obecnym etapie nie można stwierdzić czy podobne działania związane z wstrzymaniem budów będą podjęte także w innych krajach.

źródło:rynekinfrastruktury.pl

Piotr Kurzyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe