Kiedy okno jest… za małe. Szyby zespolone a rozjaśnianie pomieszczeń

  • 04.12.2020, 19:57
  • Piotr Kurzyna
Kiedy okno jest… za małe. Szyby zespolone a rozjaśnianie pomieszczeń
Dostęp do światła słonecznego ma wpływ nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale także samopoczucie przebywających w nim osób. W dobrze doświetlonych budynkach czujemy się lepiej: mamy więcej energii, jesteśmy kreatywniejsi, pracujemy wydajniej i znacznie wyżej oceniamy poziom swojego nastroju. Duże przeszklenia są najłatwiejszym rozwiązaniem tego problemu, jednak nie każdy projekt umożliwia ich zastosowanie. Jeszcze większe wyzwanie stanowi zmiana powierzchni szyb w już istniejących budynkach. Jak rozjaśnić pokój, kiedy okna wydają się być za małe? Poznaj niskoemisyjne szyby zespolone ECLAZ – szkło o wysokiej przezierności, dzięki któremu rozjaśnisz nawet najciemniejsze wnętrze.

 

ECLAZ – szyby zespolone dla naturalnego światła

Doświetlenie pomieszczeń mieszkalnych nie musi wiązać się z koniecznością instalacji dużych przeszkleń, bowiem dostęp do naturalnego światła zależy nie tylko od powierzchni okien i ich rozmieszczenia, ale także parametrów zastosowanych pakietów szybowych. Wykorzystanie innowacyjnej szyby ECLAZ od Saint-Gobain jest porównywalne ze zwiększeniem powierzchni okna o 8%. Jej przepuszczalność światła naturalnego na poziomie 77% pozwala na znaczne doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym. Dzięki temu możemy cieszyć się jasnymi, słonecznymi wnętrzami, a to z kolei będzie miało korzystny wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucie.

 

Szyby energooszczędne – doświetlenie pomieszczeń północnych

W północnych pokojach dostęp do światła dziennego jest ograniczony, co istotnie obniża komfort ich użytkowania. Doświetlenie tych pomieszczeń światłem naturalnym jest trudne, szczególnie w przypadku niewielkiej powierzchni okien. Duże przeszklenia od strony północnej mogą powodować straty cieplne, obniżając temperaturę w pomieszczeniu i generując wysokie koszty ogrzewania budynku.

 

Dzięki zastosowaniu szkła ECLAZ nie rezygnujemy ani z komfortu cieplnego, ani naturalnego światła. Te energooszczędne szyby pozwalają poprawić wydajność energetyczną budynku o 20% w porównaniu z innymi produktami dostępnymi na rynku. Za sprawą dużej przepuszczalności energii słonecznej do wnętrza (g=60% dla pakietów trzyszybowych) oraz wysokich parametrów termoizolacyjności (Ug=0,5W/m2K), ECLAZ gwarantuje nie tylko doświetlenie pomieszczeń mieszkalnych od strony północnej, ale także obniża koszt ich ogrzewania. Wysoka przezierność szkła nie wpływa negatywnie na jego właściwości izolujące, wręcz przeciwnie – nawet najbardziej zacienione pomieszczenia stają się jasne, ciepłe i przytulne, także zimą.

 

Rozjaśnianie pomieszczeń a koszt energii elektrycznej

Komfortowe użytkowanie zacienionych wnętrz wymaga stosowania dużej ilości sztucznych źródeł oświetlenia, które nie tylko podwyższają miesięczne rachunki za prąd, ale w zależności od barwy emitowanego światła i rodzaju żarówki często powodują zmęczenie oczu. Zastosowanie w takich miejscach szyb zespolonych nowej generacji gwarantuje odpowiednie doświetlenie pomieszczeń, a przy tym minimalizuje koszty ich ogrzewania i znacząco wpływa na ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

 

Dzięki zastosowaniu szkła o wysokiej przepuszczalności promieni słonecznych możemy zapomnieć o konieczności doświetlania pomieszczenia w ciągu dnia i zrezygnować z dodatkowych lamp lub znacznie ograniczyć czas ich pracy. Optymalne wykorzystanie naturalnych źródeł światła jest podstawową cechą ergonomicznie zaprojektowanych budynków, szczególnie istotną w przypadku pomieszczeń mieszkalnych, miejsc pracy i nauki – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska.

 

Decydując się na szyby ECLAZ minimalizujemy również efekt lustra i zapewniamy transmisję światła o niezmienionej barwie, które znacząco poprawi nasz komfort widzenia oraz korzystnie wpłynie na nastrój domowników.

 

Ciemne pomieszczenia – jak rozjaśnić pokój z małą ilością okien?

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nasze wnętrze posiada mało okien lub są one rozmieszczone w nieoptymalny sposób? Warto wtedy spojrzeć na dom w sposób holistyczny i zamiast ścian postawić na przeszklenia. Takie rozwiązanie nie będzie blokowało światła dziennego, wręcz przeciwnie – pozwoli mu pięknie rozproszyć się we wnętrzu. Zyskamy bardziej doświetloną przestrzeń przy zachowanym podziale pokoi.

 

W tym przypadku szkło ECLAZ również sprawdzi się doskonale. Wysoka przepuszczalność promieni słonecznych gwarantować będzie niezrównany efekt rozjaśnienia pomieszczeń – mówi Maciej Mańko.

 

Na koniec powinniśmy jednak pamiętać, że w celu podniesienia komfortu świetlnego w naszych domach i mieszkaniach nie trzeba od razu przeprowadzać rewolucji i montować dużych gabarytowo przeszkleń. Aby poprawić doświetlenie pomieszczeń wystarczą mniej inwazyjne działania, takie jak wymiana szyb w oknach na te o wysokich parametrach.

Piotr Kurzyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe