Drzwi - wizytówka domu

  • 04.04.2019, 12:58 (aktualizacja 04.04.2019, 13:03)
Drzwi - wizytówka domu
Wybór drzwi wejściowych to decyzja, nomen omen, kluczowa. Nie dość, że mają stanowić barierę przed intruzami, to na długie lata staną się elementem stanowiącym o wyglądzie całego budynku. Dobrze dobrane, nadadzą charakteru całości architektury. Przy zakupie drzwi należy kierować się dopasowaniem do elewacji i stylu budowli, ale także odpornością na uszkodzenia, właściwościami antywłamaniowymi i przeciwogniowymi.

Chronić i służyć

Podstawowym zadaniem drzwi jest zapewnienie domownikom bezpieczeństwa. Znaczenie mają nie tylko solidne zamki i rygle, ale również sam materiał i technologia jego wykorzystania. Dobre drzwi to nie tylko grube, odporne drewno lub metal, ale także ochronne szkło i ościeżnica. Zwłaszcza ta ostatnia ma spore znaczenie – co z tego, że zainwestujemy w pancerną szybę, skoro drzwi wyskoczą z zawiasów przy lekkiej zachęcie?

Z tego powodu montaż powinno zlecać się specjalistom. Będzie to miało wpływ na właściwości użytkowe, ale również gwarancję. Oszczędzanie na tym elemencie może się zemścić.

 

Materiał

Drewno jest proste w naprawie, ale też wymaga regularnej konserwacji i jest podatne na uszkodzenia. Odwrotnie w przypadku nowoczesnych materiałów takich jak PCW i włókno szklane. Największą trwałość zapewnia stal, stosowana głównie do ościeżnic, ram i antywłamaniowych elementów wzmacniających. Rozwiązaniem pośrednim są drzwi drewniane obite blachą stalową. Takie połączenie zapewnia trwałość, obniżając wagę całej konstrukcji.

Dobrze zamontowane drzwi powinny otwierać i zamykać się bez najmniejszego wysiłku. Zapewnia to precyzyjny montaż ościeżnicy (błędy popełnione na tym etapie będą kosztowne) i nowoczesne uszczelki, które zapewniają także odpowiednią izolację termiczną (szczególnie istotne z punktu widzenia rosnących wymagań co do termoizolacji budynków) i akustyczną.

 

Jak nas widzą

Osobną kwestią jest estetyka. Możliwości doboru szyb, kształtu ich opraw oraz koloru drzwi umożliwiają idealne wpasowanie ich w bryłę budynku. Przeszklenie nie tylko dodaje szyku, ale również wpuszcza światło do domu, co ma znaczenie szczególnie w przypadku korytarzy pozbawionych okien. Kwestię bezpieczeństwa rozwiązuje zastosowanie odpowiedniego szkła, a jeśli obawiamy się o naszą prywatność, możemy pokusić się o użycie lustra weneckiego.

Kolejnym pomysłem jest zastosowanie drzwi półtoraskrzydłowych, które umożliwiają zastosowanie ozdobnych witraży lub świetlików bocznych. Dodatkowe zawiasy pozwolą otworzyć drzwi szerzej, co może okazać się zbawienne, gdy będziemy chcieli wymienić kanapę lub wynieść z domu coś dużego.

Ciekawą opcją są panele dekoracyjne umożliwiające zmianę kolorystyki drzwi i pozwalające na łatwe dopasowanie ich do architektury i elewacji budynku.

 

 

Źródła: ekspertbudowlany.pl, leroymerlin.pl

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe