Zalety wykorzystania aluminium

  • 04.04.2019, 13:06 (aktualizacja 04.04.2019, 13:11)
Zalety wykorzystania aluminium
Ogień to odwieczny wróg człowieka. W kilka chwil potrafi zniweczyć efekty długotrwałych wysiłków. Odkrywanie i stosowanie w budownictwie materiałów odpornych na działanie płomieni od zawsze było priorytetem architektów i budowniczych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z żywiołem jest dziś aluminium.

Lekki i odporny

Stopy aluminium są plastyczne, odporne na korozję i wysoką temperaturę. Dzięki temu stanowią doskonały materiał budowlany, od dawna wykorzystywany w budynkach użyteczności publicznej. Niewielkie zainteresowanie w budownictwie mieszkaniowym wiązało się z rozpowszechnioną opinią o słabych właściwościach izolacyjnych aluminium. Nowoczesne rozwiązania wykorzystujące złożoną konstrukcję i zastosowanie różnego rodzaju wypełniaczy pozwalają obejść ten problem, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na stosowanie elementów wykonanych z tego metalu w domach jednorodzinnych.

Dzięki wysokiej elastyczności, aluminium pozwala realizować śmiałe projekty, ograniczone jedynie wyobraźnią architektów. Spora wytrzymałość umożliwia chociażby zredukowanie wielkości ram okiennych, co ma wpływ nie tylko na estetykę, ale też energooszczędność domu – większa powierzchnia szyb to lepiej oświetlone pomieszczenia i zredukowane wydatki na ogrzewanie. Dzięki wyeliminowaniu wady związanej z właściwościami termo-przewodzącymi metalu możliwe stało się zastosowanie go nawet w projektach „domów pasywnych”.

Właściwości ognioodporne

Wysokie standardy bezpieczeństwa przeciwpożarowego to dziś jeden z priorytetów budownictwa. Konstrukcje wykonane z aluminium i szkła pozwalają zapewnić czas na bezpieczną ewakuację i mogą uchronić domowników przed tragedią. Przeszklone elementy gwarantują od kilkunastu minut do nawet dwóch godzin odporności ogniowej, co może stanowić różnicę między życiem i śmiercią. Do tego, dzięki wykorzystaniu uszczelek i wypełnień, osiągnięty zostaje wysoki poziom izolacji termicznej i akustycznej. Tego rodzaju bariera chroni przed dymem, ogniem i toksycznymi oparami, zapewniając spokojny sen, a do tego trafiając w wyrafinowane gusta – dzięki elastyczności i wytrzymałości materiału możliwe jest zaprojektowanie przyciągających wzrok form. Co więcej, użycie stopu aluminium pozwala tworzyć przegrody pozbawione progów, co stanowi dodatkowy plus dla osób mających kłopoty z poruszaniem lub wymagających łatwego dostępu do pomieszczeń.

Czas na metal?

W przeciwieństwie do klasycznych materiałów takich jak drewno, aluminium nie wymaga konserwacji i zapewnia ekstremalnie długą żywotność konstrukcji. Wszystko to sprawia, że budując lub urządzając nowoczesny dom, warto zastanowić się nad zastosowaniem elementów wykonanych z materiałów XXI wieku – aluminium i szkła.

 

 

Źródła: nowoscibudowlane.pl, sztuka-architektury.pl

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe