Jak się ogrzewać

  • 04.04.2019, 14:14
Jak się ogrzewać
Drewno, węgiel, gaz, a może pompa cieplna? Wybór sposobu ogrzewania to kwestia oszczędności, ale też wygody. Sprawa nie kończy się jednak na kupnie pieca. Cena i skuteczność systemu grzewczego zależy również od termoizolacji budynku i sposobie wykorzystania dostępnych środków. Jak uniknąć kosztownych błędów już na etapie planowania inwestycji?

Piec piecowi i dom domowi nierówny

Zanim zaczniemy szukać idealnego rozwiązania, warto poważnie zastanowić się nad tym, czego naprawdę potrzebujemy. Nowoczesne domy mają zupełnie inne potrzeby energetyczne niż konstrukcje sprzed kilkudziesięciu lat. Dzisiejsze normy dotyczące budownictwa sprawiają, że energooszczędność jest jednym z głównych wymogów przy projektowaniu i dobieraniu materiałów. Przekłada się to na ilość zużywanej energii, a konsekwentnie na wielkość pieca. Domy jednorodzinne budowany w ostatniej dekadzie niemal nigdy nie potrzebują więcej niż 10kW. Zakup większego pieca to nie tylko zbędny wydatek, ale masa problemów w przyszłości. Większe zużycie opału spowodowane złym dobraniem mocy pieca to tylko jeden z nich. Wbrew obiegowym opiniom, ograniczenie zużycia opału przez regulację temperatury nie jest dobrym rozwiązaniem. Wykorzystanie nieproporcjonalnie dużego pieca można porównać do jazdy ciężarówką w momencie, gdy potrzebujemy samochodu osobowego. Bez względu na technikę użytą do oszczędzania paliwa, koszty będą większe niż w przypadku prawidłowego doboru mocy do potrzeb.

Kluczowa termoizolacja

Skuteczność izolacji to kolejny element, który łatwo pominąć, szczególnie w starym domu. Okna, dach i piwnica pozbawiona ocieplenia sprawi, że najlepszy system grzewczy nie spełni swojej roli, a rachunki okażą się zbyt wysokie. Wprawdzie koszt prawidłowego wykonania izolacji może być wysoki, ale w przypadku długoterminowej inwestycji warto rozważyć nowoczesne rozwiązania – szczególnie w przypadku budynków, w których zostało to wcześniej zaniedbane.

Ocieplenie miejsc, przez które ucieka najwięcej energii będzie prostsze, gdy określimy wcześniej, co w konkretnym przypadku przyniesie najlepsze rezultaty. Pomóc mogą w tym aplikacje i strony internetowe takie jak tak:

http://cieplowlasciwie.pl/

Węgiel czy gaz?

Najpopularniejszym sposobem ogrzewania są wciąż piece węglowe. Mimo kontrowersji związanych z ekologią to najtańsze rozwiązanie, szczególne w systemie mieszanym, czyli z wykorzystaniem drewna. Problemem jest głównie kwestia częstego dostarczania opału do pieca i składowania paliwa. Częściową odpowiedzią dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą wizytować kotłowni co kilka godzin jest piec z podajnikiem na ekogroszek. Ten rodzaj opału okazuje się w miarę tani, a do tego emituje mniej szkodliwych substancji niż zwyczajny węgiel. Zastosowanie podajnika pozwala ograniczyć uciążliwość obsługi.

Na drugim biegunie znajduje się gaz. W przypadku podłączenia do sieci znika problem magazynowania paliwa. Zaletą tego rozwiązania jest wygoda związana z ograniczeniem obsługi do minimum. Wada to oczywiście wyższa cena.

Kolejną opcją zdobywającą popularność w ostatnich latach jest pompa ciepła. Promowana ze względu na ekologię, okazuje się maksymalnie wygodnym rozwiązaniem, w przypadku wykonania odpowiedniej instalacji znacznie ograniczającym koszt ogrzewania. Niestety, sama pompa to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, co w porównaniu z klasycznymi metodami może by ceną zaporową.

Jak palisz?

Na koszt ogrzewania, które w naszym klimacie stanowi istotną część domowego budżetu, mają również wpływ nawyki domowników i sposób wykorzystania pieca, niezależnie od wybranego paliwa. Część energii użytkowana jest na grzanie wody. Jeśli kilkoro mieszkańców budynku wymaga nieustannego dostępu do gorącej kąpieli, koszta znacząco wzrosną. Opłaca się więc dogrzewać wodę w określonych godzinach i dostosować do tego swój rytm dzienny.

Z racji podstawowych praw fizyki, intensywne dogrzewanie przez kilka godzin dziennie może okazać się mniej wydajne, niż utrzymywanie stałej temperatury. Największy wydatek energetyczny związany jest z nagrzaniem wychłodzonych ścian. W wielu przypadkach warto więc ogrzewać tak, by nie doprowadzi do nadmiernego wychłodzenia budynku. Spore oszczędności daje także delikatne obniżenie temperatury. Może mieć to znacznie szczególnie w nocy, gdy ciepło może wręcz przeszkadzać.

W zależności od pieca i wykorzystywanego opału, warto też zainteresować się odpowiednią techniką palenia. Nowoczesne urządzenia umożliwiają palenie metodą od góry, co ogranicza produkcję toksycznych związków i pozwala oszczędzić nawet 30% węgla i drewna. Zmiana przyzwyczajeń jest czasem równie istotna, co piec i termoizolacja.

 

P.P.

 

Źródło: czysteogrzewanie.pl

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe